مازند قوطی

.
دوشنبه 29 بهمن 1397.
تاریخ شمسی :
الإثنين 13 جماد ثاني 1440.
تاریخ قمری :
Feb 18 2019.
تاریخ میلادی :

بازدید دانشجویان مهندسی کشاورزی-صنایع غذایی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات آمل

در روز دوشنبه 18 آبان گروهی از دانشجویان رشته کارشناسی مهندسی کشاورزی- صنایع غذایی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات آیت ا.. آملی به سرپرستی سرکار خانم مهندس باقری از مجموعه شرکت صنایع بسته بندی مازند قوطی واقع در ناحیه صنعتی شیلاتی میرود بابلسر بازدید نمودند. دراین دیدار دانشجویان به همراه ارائه توضیحات توسط کارشناسان و مهندسان شرکت از قسمت های مختلف این مجموعه از جمله خط تولید دیدن نموده و از نزدیک با تمامی مراحل تولید قوطی های فلزی کنسروی و نحوه بسته بندی آنها آشنا شدند.

صنایع بسته بندی مازند قوطی با هدف تولید محصولات قوطی فلزی کششی، جهت بسته بندی کنسروماهی و تامین نیاز منطقه صنعتی _شیلاتی میرود و با بهره گیری از کادر مجرب و متخصص، به طور رسمی از سال 1385 فعالیت تولیدی خود را آغاز نموده است. در این مجموعه، کلیه مراحل چاپ و لاک با مواد و دستگاههای کاملا مجهز و پیشرفته اروپایی صورت می گیرد.

مازند قوطی در ادامه مسیر خود در راستای توسعه بازار هدف و تنوع محصولات، در سال جاری افزایش خطوط تولید قوطی و درب در ابعاد جدید را در دست اقدام دارد. همچنین این مجموعه با در اختیار داشتن کادری متخصص و مجرب، پذیرای سفارشات طراحی، چاپ و لاك ورق و نیز مشاوره جهت تعمیر و نگهداري و رفع عیوب دستگاه ها و سیستم ها است.

 

معرفی دانشگاه:

دانشکده صنایع غذایی و کشاورزی یکی از دانشکده های مصوب دانشگاه آزاد اسلامی واحد آیت ا... آملی است، که از سال 1388 به صورت مستقل با افتتاح ساختمان جدید آن تأسیس گردید، هم اکنون در این دانشکده گروه‌های علوم صنایع غذایی، زراعت، جنگلداری و زیست شناسی به تدریس و تحقیق در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می‌پردازند. این دانشکده  با بهره گیری از اساتید مجرب و کارآزموده و کادر آموزشی قوی یکی از مهم‌ترین مراکز آموزشی در رابطه با کشاورزی و صنایع غذایی در سطح منطقه محسوب می‌شود.

 

آشنایی با رشته صنایع غذایی:

این رشته در گذشته با نام مهندسی کشاورزی – صنایع فرآورده های کشاورزی در دانشگاههای کشور ارائه شده و از سال 1371 به طور رسمی به علوم و صنایع غذایی تغییر نام داده است. کلیه عملیاتی که پس از صید و برداشت محصولات زراعی و باغی و یا ذبح دام انجام شده و مواد خام را به ماده غذایی آماده مصرف تبدیل می کند، شامل روشهای نگه داری، فرآوری، بسته بندی و... زیر مجموعه این گرایش می باشند. فرآورده های اولیه ی غذایی با منشاء کشاورزی، دام پروری و شیلات بدون نگه داری و تبدیل ، فایده ای ندارند . وظیفه ی مهندس صنایع غذایی ، تبدیل و افزایش عمر نگه داری محصولات غذایی است و در واقع مراحل بعد از تولید محصولات کشاورزی در حیطه ی کار فارغ التحصیل این رشته قرار می گیرد .دانشجویان این رشته با نحوه ی جمع آوری ، انتقال ، تبدیل ، تکمیل ، نگه داری و توزیع محصولات کشاورزی و همچنین خصوصیات فیزیکی و شیمیایی این محصولات آشنا میشوند . به عبارت دیگر هر آنچه که در ارتباط با تبدیل و فرآوری مواد غذایی باشد ، در این رشته مطالعه میشود.

در مورد تفاوت این رشته با رشته های علوم و صنایع غذایی و مهندسی مواد و طراحی صنایع غذایی ، گفته میشود که رشته ی علوم و صنایع غذایی به کنترل کیفی و بهداشت مواد غذایی میپردازد . مهندس شیمی گرایش صنایع غذایی نیز در زمینه ی طراحی دستگاه های تولید مواد غذایی ، خصوصیات دستگاه های فوق ، خطوط تولید و ارتباط بین دستگاه ها مطالعه می کند و مهندس کشاورزی گرایش علوم و صنایع غذایی نحوه ی تبدیل و نگه داری محصولات کشاورزی به صورت فرآورده های قابل مصرف و با کیفیت خوب را مطالعه و بررسی می کند.

 

فرصت های شغلی:

فارغ التحصیلان رشته مهندسی علوم و صنایع غذایی پس از پایان تحصیلات، بسته به تواناییهای فردی و علمی خود، می توانند مسوولیتهای متفاوتی نظیر: مدیریت تولید کارخانجات، مسوولیت فنی، مسوولیت آزمایشگاهها، انجام فعالیت های تحقیقاتی برای بهبود کیفیت تولیدات غذایی، ساخت محصولات جدید، افزایش تولید، کاهش ضایعات، بسته بندی و ... ارائه مشاوره علمی به واحدهای تولیدی و فعالیتهای دیگر را بر عهده گیرند.

بر اساس قانون ، هر کارگاه یا کارخانه ی تولید مواد غذایی پیش از آغاز فعالیت خود باید پروانه ی مسئول فنی را از وزارت بهداشت دریافت کند و برای تهیه ی چنین پروانه ای لازم است یک مهندس علوم و صنایع غذایی یا رشته های مرتبط (متخصص علوم و صنایع غذایی یا مهندس شیمی گرایش صنایع غذایی) به عنوان مسئول فنی معرفی شود . مسؤول فنی موظف است بر تمام مراحل تولید، از تهیه مواد اولیه تا بسته بندی و توزیع یک کالا نظارت داشته باشد. همچنین تمام واردات باید با نظر مسؤول فنی و تأیید اداره کل نظارت انجام شود. براساس آمار موجود ، در میان رشته های مهندسی کشاورزی رشته ی علوم و صنایع غذایی از بیشترین درصد اشتغال برخوردار بوده و فارغ التحصیلان آن از نظر اشتغال مشکلی نداشته اند . در این رشته دختران میتوانند در رشته های علوم و صنایع غذایی و کشاورزی حضوری فعال داشته باشند، چون بازار کار این رشته ،آزمایشگاه ها و کارخانه های تولید مواد غذایی و کشاورزی می باشد.

 منبع: گروه تحقیق و توسعه مازند قوطی

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

خبرنامه

سنجش رضایت مشتری

پیشنهاد فروش به مازند قوطی

رتبه الکساپست الکترونیک:

info@mazandcan.com

mazandcan@gmail.com

خبرنامه 

تماس با ما

تلفن: 35722830-011

فكس: 35722831-011

همراه: 6244-730-0911

همراه: 1510-220-0910

همراه: 2025-220-0910