مازند قوطی

.
دوشنبه 29 بهمن 1397.
تاریخ شمسی :
الإثنين 13 جماد ثاني 1440.
تاریخ قمری :
Feb 18 2019.
تاریخ میلادی :

کاغذ صافی و فیلترها

 کاغذهای صافی جهت جداسازی فازهای جامد از مایع و در برخی از موارد جداسازی فاز جامد از گاز کاربرد دارند. به طور عمده دو نوع کاغذ برای بررسی تحلیلی مورد استفاده قرار می گیرند.

کاغذهای بدون خاکستر (ASHLESS) که برای آزمایشات کمی مورد استفاده قرار می گیرند و میزان خاکستر باقیمانده 008/0% می باشد.

کاغذهای معمولی که برای آزمایشات کیفی مورد استفاده قرار میگیرند و میزان خاکستر باقیمانده حدود 06/0% می باشد.

کاغذهای صافی در انواع مختلفی از لحاظ قطر منافذ و سرعت عبور طبقه بندی شده اند.

فیلترهای Ashless (بدون خاکستر)

براي صاف كردن محلولها از کاغذ صافی استفاده مي‌كنند . کاغذ صافی بدون خاكستر را از اليافي كه با اسيد كلريدريك و اسيد فلوئوريدريك شستشو داده شده و با آمونياك‌ خنثي شده مي‌سازند. كاغذ صافی بايد داراي چنان بافتی باشد كه كوچكترين ذرات رسوب را از خود عبور ندهد و در عين حال محلول را سريعا صاف‌ كند.

سه ‌نوع كاغذ صافي معمول ‌است :

1-  بافت ريز: اين كاغذ صافی براي صاف كردن رسوبهای خيلی ريز استفاده مي‌كنند .واتمن 42 و 44  نمونه اي‌ از اين نوع كاغذ صافي مي باشد.

2-  بافت متوسط: اين كاغذ صافی براي صاف كردن رسوبهای حاوی دانه‌های متوسط استفاده مي‌شود . واتمن 40  نمونه اي از اين نوع كاغذ صافی مي باشد .

3-  بافت درشت: اين كاغذ صافی جهت صاف كردن رسوب های دانه‌ درشت‌ و رسوبهای ژلاتينی مورد استفاده ‌قرار مي‌گيرد. واتمن 41 نمونه ای از اين كاغذ صافی مي باشد .

صافی های غشایی (ممبران)

ممبران فیلترها از انواع متفاوت و ترکیبات خاص ساخته شده اند، که هر یک با توجه به نوع و ماهیت محلول مورد آزمایش به شرح زیر مورد استفاده قرار می گیرند.

سلولز مخلوط با استر(MCE)

استریل و غیر استریل- گرید دار و ساده

موارد کاربرد: فیلتراسیون استریل و دقیق محلول های آبی بررسی مواد هیدرولیک، بررسی و شمارش ذرات باکتری ها بررسی میکروبیولوژی محصولات لبنی

قطر منافذ: 0.2um, 0.45um, 0.65um, 0.8um, 1.2um, 3um, 5um, 8um

استات سلولز (CA)

موارد کاربرد: مناسب برای حلالهای آبی، بررسی تراکم باکتری ها و ویروس های بزرگ، اندازه گیری ذرات باقیمانده و بررسی آب، تصفیه مایعات بیولوژیک، پروتئین و آنزیم

قطر منافذ: 0.2 um, 0.45um
نایلون (NYL)

موارد کاربرد: مناسب برای حلالهای آلی، آبی و الکلی با مقاومت بالا، جداسازی لژیونلا – باکتری ها و حذف ذرات (قند خون، کلسترول، سرم، مواد مخدر )

قطر منافذ: 0.2 um, 0.45um

پلی تترا فلئورو اتیلن (PTFE)

موارد کاربرد: این فیلترها آبگریز بوده و به علت مقاومت بالا نسبت به اسیدها و بازها برای استفاده درگستره pH 1-14 مناسب می باشد. همچنین در تصفیه دقیق و استریل هوا و بخار، نمونه گیریهای آئروسول نیز استفاده می شوند.

قطر منافذ: 0.2 um, 0.45um
پلی کربنات (PC)

موارد کاربرد: تجزیه و تحلیل زیست محیطی آب و هوا- سلولهای بیولوژیکی انگل شناسی و …

قطر منافذ: 0.2um, 0.45um

پلی اتر سولفون (PES)

موارد کاربرد: این نوع فیلترها به علت نداشتن چسبندگی پروتئین و سرعت عبور بالایی که دارند جهت حذف ذرات در تصفیه های عمومی به کار می روند.

قطر منافذ: 0.2 um, 0.45um

فیلترهای سرسرنگی

به منظور فیلتراسیون سریع و آسان و یا در مواردی که میزان نمونه بسیار اندک باشد فیلترهای سرسرنگی گزینه مناسبی می باشد. این فیلترها در سه سایز 33 میلیمتر، 25 میلیمتر، 13 میلیمتر با قطر منافذ و جنس ممبران های متنوع به شرح  زیر قابل دسترسی می باشد :
MCE, PTFE, PES, PP, NYL, PVDF, CA (pore size: 0.2um, 0.45um)
GF (قطر منافذ 1-2um)

کاغذ صافی ‏های پشم شیشه ای

این دسته از کاغذها از الیاف شیشه ای و یا کوارتزی ساخته شده اند. این کاغذها، با توجه به جنس فیلتر و نوع بافت آن، دارای مقاومت حرارتی بالایی هستند و در مواردی که سرعت عبور مواد زیاد هستند و در مواردی که سرعت عبور مواد زیاد باشد قابلیت جذب ذرات باقیمانده را دارا می باشند. طبقه بندی این کاغذها بر اساس انذازه ذرات باقیمانده بر روی فیلترها می باشند. طبقه بندی این کاغذها بر اساس اندازه ذات باقیمانده بر روی فیلترها می باشد.

همچنین جهت کاربرد در آزمایشگاه های کنترل آب، کنترل آلودگی آبهای هرز، کشت باکتری و جلبک و فیلتراسیون هوا و گازهای اسیدی مناسب می باشد.

کاغذهای کارتوش

معمولاً صافی های کارتوش برای جداسازی مواد جامدی که شست و شوی مواد دیگر حاصل می شوند به کار می رود، همچنین در آزمایش گازهای خروجی و جداسازی گرد و غبار موجود در هوا نیز استفاده می شوند. این صافیها همانند کاغذهای صافی از سلولز، پشم شیشه و یا کوارتزتهیه می شوند.

آماده‌سازي كاغذ صافي :

براي آماده‌ كردن كاغذ صافي جهت صاف كردن محلول ، ابتدا كاغذ صافي خشك را دقيقا تا بزنيد تا سطح آن دقيقا به ‌يك‌ چهارم ‌برسد. سپس يك ‌قسمت‌ سه ‌گوش‌ از يكي‌ از دو گوشه را پاره‌كنيد. سپس كاغذ صافي را باز كنيد تا مخروطي با زاويه 60 درجه ‌درست‌ شود. آنگاه كاغذ صافي را با آب مقطر و با انگشت‌ به ‌آرامي برروي قيف مستقر كنيد. در صورتي كه مخروط به طور صحيح قرارگيرد، هيچ منفذي براي وجود هوا بين كاغذ و قيف وجود نخواهد داشت‌ و سرعت صاف كردن زياد مي‌شود .

– روش تشخیص کاغذ فیلتر واتمن اصل انگلستان از کاغذ فیلتر تقلبی

این روش تشخیص برای کاغذ فیلتر های نوع بدون خاکستر (اشلس Ashless) که شامل گرید های 40 تا 44 واتمن

و گرید های 589/1 و 589/2 و 589/3 اس & اس می باشد به شرح ذیل است :

برای این کار کافیست تنها یه برگ از کاغذ فیلتر مورد آزمایش را بسوزانید، حال در صورت اصل بودن باید خاکستر بسیار کمی حاصل از سوختن آن بر جای ماند و اگر این گونه نبود این کاغذ فیلتر تقلبی بوده و بدون خاکستر نمی باشد.

منبع: فودا

نظرات (0) کلیک ها: 3550

کینوا؛ فرصتی اقتصادی در بخش کشاورزی‎

 «اینکاها» به این دانه‌ها «مادر همه‌ی دانه‌های خوراکی» می‌گویند چون خواص فوق‌العاده‌ای دارد.
کینوا  (Quinoa  (Chenopodium quinoa  به‌صورت گسترده در آفریقا و آمریکای جنوبی کشت می‌شود، خاستگاه اصلی این گیاه آمریکای جنوبی است و در کشور‌های اکوادور، شیلی، پرو و بولیوی به‌عنوان گیاه بومی شناخته می‌شود ولی در ایران همچنان به‌صورت گیاهی ناشناخته باقی مانده البته در سال‌های اخیر تلاش‌هایی در زمینه تحقیقات روی این غله ارزشمند در کشور صورت گرفته به‌طوری که در سال 92 کشت آزمایشی کینوا برای نخستین بار در گرگان انجام شد.
اگرازمشکلات گوارشی رنج می‌برید، کلسترولتان بالاست یا می‌خواهید لاغر شوید می‌توانید به این دانه‌ها اعتماد کنید. روش پخت آن مانند برنج است و یکی از مواد غذایی سالم برای سلامتی است. به امید اینکه خیلی زود در سوپرمارکت‌ها شاهد بسته‌ بندی های آن باشیم.

 محقق مرکز ملی تحقیقات شوری امروز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) از کشت گیاه کینوآ با منابع آب شور در استان‌های یزد، خوزستان، گلستان، کرمان و اصفهان برای بهره‌برداری از اراضی و منابع آبی غیرقابل استفاده خبر داد و گفت: بسته مدیریت تولید کینوآ با منابع آب شور با همکاری مؤسسه تحقیقات خاک و آب تهیه شده است.
معصومه صالحی ویژگی‌های این گیاه را تنوع ژنتیکی آن، کیفیت غذایی بالا، هزینه تولید کم، سازگاری با شرایط اقلیمی و خاکی متفاوت و تحمل آن به تنش‌های شوری و خشکی عنوان کرد و افزود: دوره کشت این گیاه حدود پنج ماه است وبه‌طور میانگین می‌توان انتظار برداشت سه تا پنج تن محصول در هکتار را داشت.
به‌ دلیل ارزش غذایی بالای کینوآ، سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) سال 2013 را به نام این گیاه نامگذاری کرده بود.

 وی با بیان اینکه بیشترین سطح زیر کشت کینوآ در کشور بولیوی با 100 هزار هکتار است، خاطرنشان کرد: بولیوی میزان صادرات خود را از دوهزار تن در سال 2003 به 26 هزار تن در سال 2012 افزایش داده و قیمت این گیاه نیز از 526 دلار به یک‌هزار و 332 دلار برای هر تن افزایش یافته است.
صالحی از کشت این گیاه به‌دلیل سازگاری بالای آن در کشورهای دانمارک، فرانسه، انگلیس، کانادا، هند، استرالیا، آفریقا و هلند خبر داد و تصریح کرد: کینوآ، یک گیاه شورزیست اختیاری است که شوری در سطوح بالا را به‌خوبی تحمل می‌کند و دارای عملکرد پنج تن در هکتار است.

 وی با بیان اینکه کینوآ دارای مقادیر بالای پروتئین، آهن، کلسیم، فیبر، آنتی‌اکسیدان و اسیدفولیک است، از اهداف تولید این گیاه را استفاده از اراضی و منابع آبی شوری در کشور عنوان کرد که در حال حاضر هیچ کاربردی ندارد.
محقق مرکز ملی تحقیقات شوری با اشاره به اینکه در سال 1387، مؤسسه اصلاح تهیه نهال و بذر، با واردات بذر این گیاه تنها توانست عملکرد یک تن در هکتار داشته باشد که موفقیت‌آمیز نبود، ادامه داد: در سال 2013 که سال کینوآ نامگذاری شده بود، فائو برخی ارقام این گیاه را به هشت کشور منتقل کرد که ایران یکی از این کشورها بود و ما توانستیم عملکرد چهار تنی در آب شیرین را به‌دست آوریم و در حال حاضر نیز به‌دنبال کاشت این گیاه در مناطق شور و افزایش عملکرد هستیم.

 صالحی با اشاره به واردات ارقام گیاه از پاکستان و دانمارک، کینوآ را به‌عنوان ماده غذایی مجاز برای افرادی که به گلوتن موجود در گندم حساسیت دارند معرفی کرد و یادآور شد: در حال حاضر از این گیاه برای تولید آرد، غنی کردن آرد، گندم، تولید بیسکوئیت و پاستا استفاده می‌شود.
وی در پایان تأکید کرد: در صورت مساعد بودن شرایط، این گیاه طی سه سال آینده وارد بازار مصرف خواهد شد.

 گفتنی است، کینوآ گیاهی است که به خاطر دانه‌های خوراکی‌اش کاشته می‌شود. جزو غلات نیست و به خانواده اسفناج شباهت دارد. این گیاه در آمریکای جنوبیمی‌روید و نحوه طبخ دانه‌های آن مشابه برنج است.
این گیاه بومی کوه‌های آند در بولیوی، شیلی و پرو، بسیار خوش‌ هضم و منبع غنی از پروتئین، آهن، فسفر، انواع ویتامین‌ها و امگا3 است و قدمتی بیش از پنج‌هزار سال دارد. اکنون نیز در آمریکای جنوبی در سطح وسیعی در حال کشت است. گیاه کینوآ، گیاهی مقاوم به شرایط کم‌آبی و شوری است . میزان برداشت آن در هکتار با توجه به شرایط کشت دو تا شش تن است.

 در سال‌های اخیرگیاه کینوا به‌عنوان محصولی ارزشمند در ایران مورد توجه قرار گرفت و کشت آزمایشی آن نیز با موفقیت به انجام رسید. محصولی که می‌تواند با توجه به محدودیت‌های منابع آبی در کشور به‌عنوان یک جایگزین مناسب برای محصولاتی نظیر برنج مطرح باشد. در این گزارش به معرفی گیاه کینوا و جنبه‌های مختلف سرمایه‌گذاری در آن می‌پردازیم که در ادامه پیش‌رو دارید.

 گیاه کینوا از خانواده غلات است که میزان پروتئین بیشتری نسبت به هم خانواده‌های خود دارد. این گیاه سرشار از فیبر، ویتامینB، مس، منیزیم و منگنز است که می‌تواند جایگزین مناسبی برای برنج محسوب شود به‌علاوه می‌توان آن را به‌صورت مخلوط با برنج مصرف کرد.

 در حال حاضر 25 گونه مختلف کینوا در جهان کشت می‌شود که تقاضای مناسبی هم در بازار‌های جهانی دارد و به لحاظ قیمتی هم در بازار‌های جهانی حدود سه تا چهار برابر گندم قیمت دارد. در فرآیند تولید این محصول بیشتر دانه گیاه مورد توجه قرار می‌گیرد در صورتی که سایر قسمت‌های گیاه نیز هم به لحاظ مصرف انسانی و هم در بخش دامپروری در تولید خوراک دام قابل استفاده است. این گیاه به دلیل سازگاری بسیار بالا با شرایط آب و هوایی مختلف و نیاز کم به آب، قابلیت کشت گسترده در کشور را داراست و در مناطق با میزان بارش 80 تا 600 میلی‌متر قابل کشت است. در سال گذشته کشت آزمایشی این گیاه در برخی از شهر‌های ایران نظیر کرج، ایرانشهر، اهواز و ... انجام شد.

 کینوا در ایران برای نخستین بار در سال 92 در دانشکده کشاورزی دانشگاه گرگان به‌صورت گلخانه‌ای کشت شد. در سال گذشته نیز کشت آزمایشی آن در چند نقطه از کشور صورت گرفت. دکتر نیازعلی سپهوند، عضو هیات علمی و رییس مرکز تحقیقات کشــاورزی استان تهران درخصوص شرایط فعلی کشت کینوا در کشورمی‌گوید: در کشت آزمایشی این گیاه مناطق جیرفت، کرج، اهواز و ایرانشهر مساعد کشت کینوا ارزیابی شده است. وی ادامه می‌دهد: در برخی از شهر‌ها هم نتیجه مطلوب حاصل نشد و در حال حاضر هم بحث‌های توسعه‌ای و ترویجی کشت آن در حال پیگیری است.

 سپهوند ادامه می‌دهد: ورود کینوا به الگوی کشت و زراعت کشور می‌تواند تاحدودی کشور را از واردات برنج بی‌نیاز کند و به‌صورت مکمل در کنار سایر محصولات جای خود را در محصولات کشاورزی کشور باز کند. این کارشناس کشاورزی عنوان می‌کند: بحث‌های تحقیقاتی کینوا در حال پیگیری است و با توجه به تقاضای بالایی که در دنیا برای این ماده ارزشمند وجود دارد می‌توان روی توسعه کشت این گیاه در کشور سرمایه‌گذاری کرد. چرا که اگر تقاضای داخلی برای خرید آن وجود نداشته باشد تقاضای بین‌المللی آن به قدری است که می‌توان به بازار‌های صادراتی فکر کرد.

 وی درخصوص بازار گسترده مصرف کینوا در جهان می‌گوید: با توجه به بحران غذا در جهان استقبال خوبی از مصرف این محصول صورت گرفته و در حال حاضر هم به لحاظ مصرف و هم به لحاظ میزان تولید رشد خوبی داشته است. کشور آمریکا، کشور‌های اروپایی و ژاپن بیشترین واردات این محصول را دارند. سپهوند در پایان با اشاره به آخرین وضعیت توسعه این محصول در کشور می‌گوید: در کارگاه آموزشی و ترویجی که در اواخر سال گذشته برگزار شد استقبال خوبی از سوی کشاورزان و مسئولان صورت گرفت بنابراین سیاست‌های اصلی ما در بحث ترویج این محصول ادامه دارد.

امیدواریم که در سال‌های آتی روند رو به رشدی در تولید این محصول شاهد باشیم و هم کشاورزان در بخش تولید، سرمایه‌گذاری بیشتری داشته باشند و هم در بحث مصرف به لحاظ فرهنگ‌سازی فعالیت‌هایی انجام شود که هر دو جنبه عرضه و تقاضا به‌صورت همزمان رشد داشته باشند.

منبع: ایانا

نظرات (0) کلیک ها: 23388

زندگی خالق تلگرام‎

ذهن‌های خلاق حد و مرز و کشور نمی‌شناسند. تنها ویژگی مشترک افراد خلاق و کارآفرین، متفاوت بودن آنهاست. «پاول دوروف» نیز از این قاعده مستثنی نیست. مرد جوانی که در مدت کوتاهی در سراسر جهان مشهور شد و نامش در کنار غول‌های فناوری مانند «ذاکربرگ» و «استیو جابز»، دیده می‌شود. این مرد جوان اهل روسیه حرکات، فعالیت‌ها، عقاید و دلایلش برای انجام هر کاری نوعی معماست، معمایی که خبرنگار «فایننشال تایمز» سعی می‌کند از خلال گفت‌وگویی دوستانه هنگام ناهار خوردن در رستورانی شیک در لندن از آن رمزگشایی کند. در زیر متن ترجمه شده گفت‌وگو با موسس شبکه اجتماعی محبوب «تلگرام» را می‌خوانید.

کاراکتر ماتریکس یا شاهزاده رویایی دیسنی

پاول دوروف به مارک زاکربرگ روسیه مشهور شده است. در رسانه‌های روسیه، پاول دوروف مارک زاکربرگ کشورش نام گرفته که البته بیراه هم نیست. هرچند این مقایسه با خالق فیس‌بوک جالب است، اما به نظرم چندان هم درست نیست. این مقایسه موفقیت تجاری دوروف را اغراق می‌کند، اما همزمان دستاوردهای شخصی او را نیز نادیده می‌گیرد.

این برنامه‌نویس سن‌پترزبورگی مانند زاکربرگ بازیگوش، محبوب‌ترین شبکه اجتماعی کشورش به نام VKontakte را خلق کرده که به‌نوعی در اینترنت روسیه انقلابی به پا کرد. اما در ‌سال ٢٠١١ دوروف به نشانه اعتراض از پایین آوردن سرور و بستن صفحات مخالفان کرملین سرباز زد. به این ترتیب هدف آزار و اذیت پلیس قرار گرفت و درنهایت مجبور شد VKontakte را به سرمایه‌گذارانی بفروشد که حامی کرملین بودند. او در ‌سال ٢٠١٤ از سمتش به‌عنوان مدیر ارشد اجرایی این شرکت برکنار شد. بنابراین با ٣٠٠‌میلیون دلار سرمایه، روسیه را ترک کرد و یک برنامه پیام‌رسان تازه به نام «تلگرام» ساخت. او اکنون در نقاط مختلف جهان پرسه می‌زند و درباره مزایای ارتباط ایمن و آزادیخواهی سخنرانی می‌کند.

جدای از مقایسه دوروف با دیگران، او بی‌شک در عمر ٣٠ساله خود تجربیات زیادی اندوخته و برنامه‌های بزرگی برای آینده دارد. بنابراین وقتی با یک جوان لاغراندام و بی‌تکلف روبه‌رو می‌شوم که وارد یک رستوران ایتالیایی شیک در محله بالا شهر لندن شده و با انگلیسی بدون لهجه خودش را معرفی می‌کند، تعجب می‌کنم. لباس‌های یک‌دست سیاه او همراه ظاهری که نشانه‌هایی از شورشی بودن دارد، یادآور شخصیت« نیمو» در مجموعه فیلم‌های ماتریکس است. اما صورت رنگ‌پریده دوروف، موهای یک‌دست مشکی و چشمان معصوم او مرا به یاد یکی از شاهزادگان رویایی در کارتون‌های دیزنی می‌اندازد.

او به من می‌گوید: رستوران Quattro Passiرا برای ناهار انتخاب کرده چون نزدیک محل اقامت اوست و البته غذاهای رستوران هم خوشمزه است. دوروف می‌گوید: «غذای ایتالیایی ساده و سلامت است. گیاهخواران هم راحت‌تر می‌توانند از منو غذایی انتخاب کنند.» البته شاید هم غذاهای ایتالیایی او را به یاد کودکی‌اش می‌اندازد؛ دوروف چند‌سال را در تورین ایتالیا گذرانده زیرا پدرش (والری که دکترای زبانشناسی دارد و یکی از کارشناسان در حوزه تاریخ روم باستان است) در آنجا استخدام شده بود. او ادامه می‌دهد: «من در جماهیر شوروی متولد شدم. سپس وقتی ٣ یا ٤ ساله بودم به ایتالیا رفتم و وقتی دوباره به روسیه برگشتیم، دیگر خبری از اتحاد جماهیر شوروی نبود.»

حتی یک بیت اطلاعات فاش نکردم

در این رستوران ایتالیایی دکوراسیون شیک، آینه‌های متعدد و مبلمان خاکستری مایل به قهوه‌ای چشم‌نواز، خودنمایی می‌کنند. ما با هم منو را بررسی می‌کنیم. دوروف «بوراتا» نوعی پنیر ایتالیایی و اسپاگتی ساده به‌عنوان غذای اصلی سفارش می‌دهد و از پیشخدمت می‌خواهد غذایش نمک نداشته باشد یا حداقل نمک کمی به آن اضافه شده باشد. سپس مقداری نان خانگی سفارش می‌دهد. حالا به نظر می‌رسید سفارش ماهی، سوپ سبزیجات و ماکارونی من کمی زیاد باشد.

از او درباره سبک زندگی‌اش به‌عنوان یک کوچ‌نشین بین‌المللی می‌پرسم. دوروف هم پاسخ می‌دهد به کلانشهرها معتاد شده است، اما مفهوم کشور برای او بی‌معناست و توضیح می‌دهد: چگونه خودش همراه یک تیم چهارنفره از مهندسان تلگرام کارشان را در سفر به دور دنیا انجام می‌دهند. او می‌گوید: ما مکانی را انتخاب می‌کنیم و سه، چهار ماهی اطراق می‌کنیم. سپس به مکان دیگری می‌رویم. خداحافظ!او با پاسپورتی از جزیره سنت کیتس در ‌سال گذشته سفر کرده است. دوروف و تیمش در سانفرانسیسکو، نیویورک، لندن، پاریس و برلین فعالیت کرده‌اند و اکنون تصمیم دارد به فنلاند سفر کند. این سبک زندگی دوره‌گردانه، همچنین تاکید زیاد او روی امنیت، با کسب و کارش همخوانی دارد. دوروف می‌گوید: «از روزی که ١٨ ماه قبل تلگرام را راه انداختم، حتی یک بیت از اطلاعات کاربران را به طرف سوم و مقامات دولتی افشا نکردم.»هرچند تلگرام به‌عنوان یک شرکت انگلیسی و همین‌طور آمریکایی ثبت شده، اما دوروف هیچ‌گاه مشخص نکرده دفاتر خود را در چه اماکنی یا تحت چه ماهیت قانونی اجاره می‌کند. این روند به او و تیمش کمک می‌کند تا از هرگونه تاثیر غیرضروری به‌دور باشند. همزمان شرکت نیز می‌تواند از٦٢‌میلیون کاربر خود در برابر دولت‌هایی محافظت کند که تقاضای اطلاعات دارند. تلگرام برخلاف بقیه نرم‌افزارهای پیام‌رسان به جای استفاده از یک مرکز قدرتمند، از شبکه گسترده سرورها در چند حوزه مختلف استفاده می‌کند.

نظارت بر تلگرام غیرممکن است

به گفته دوروف جرقه اولیه برای خلق هر دو شرکتش پاسخ به نیازهای شخصی بود؛ تمایل به برقراری ارتباط با دوستان در دوران دانشجویی به خلق VKontakteمنجر شد و لزوم خلق یک سیستم پیام‌رسان ایمن دلیلی برای ساخت تلگرام شد.ایده خلق تلگرام در ‌سال ٢٠١١ و زمانی به وجود آمد که به‌شدت تحت نظر مقامات روسیه بود. در آن زمان پلیس مسلح سعی کرد وارد خانه او در سن‌پترزبورگ شود. همچنین دوروف متوجه شد تمامی ارتباطات او تحت نظر است و ثبت می‌شود. در این زمان او به ابزاری برای برقراری ارتباط با برادر ٣٤ساله خود به نام نیکلای نیاز داشت. نیکلای یک ریاضیدان و مهندس بود که در خلق VKontakte همکاری کرد و بعدا یک کد رمز برای برنامه تلگرام نیز خلق کرد.

دوروف می‌گوید: «حق ما برای برقراری ارتباط خصوصی مهم‌تر از تهدیدهایی است که برخی سیاستمداران ما را از آن می‌ترسانند. اگر برای یک دقیقه احساسات را کنار بگذاریم و درباره خطر تروریسم به‌طور منطقی و برحسب آمار و احتمال فکر کنیم، متوجه می‌شویم این تهدید حتی وجود ندارد. احتمال آنکه فردی روی زمین خیس حمام بلغزد و بمیرد، ‌هزار مرتبه بیشتر از احتمال مرگ او در نتیجه اعمال تروریستی است.» اما به نظر من از این آمار و احتمالات می‌توان برای پشتیبانی از فرضیات مختلفی استفاده کرد و جلوی بسیاری از حملات تروریستی را گرفت. آیا رمزگذاری انتها به انتها که او استفاده می‌کند، به تروریست‌ها کمک نمی‌کند؟

او معتقد است این ساده‌لوحانه است که تصور کنیم وقوع کم حوادث تروریستی در غرب لزوما به دلیل اقدامات دولت‌ها بوده است. با توجه به سهولت انجام اعمال تروریستی، شاید این امر نشان‌دهنده فقدان قصد و نیت تروریست باشد. دوروف می‌گوید: «تصور می‌کنم در تمدن غربی ما تمایل داریم توانایی‌های خود برای حل مشکلات و چالش‌های پیش رو را اغراق کنیم. به‌عنوان مثال صنعت داروسازی، ما را تشویق می‌کند قرص‌هایی مصرف کنیم تا سالم بمانیم. من هیچ دارویی که شرکت داروسازی معرفی می‌کند، مصرف نمی‌کنم، با این وجود سالم و سرحالم. شاید نباید آن‌قدر به آنچه تبلیغات سعی دارند به ما بقبولانند، وابسته باشیم. شاید نباید به سیاستمدارانی تکیه کنیم که سعی دارند به ما بقبولانند امنیت ما به دلیل فعالیت‌ها و اقدامات آنان است. علاوه بر آن اگر سازمان‌های امنیتی واقعا بخواهند به اطلاعات کاربران دست یابند، می‌توانند از گوگل و اپل استفاده کنند.» او می‌افزاید: «از آنجا که همیشه احتمال دارد این شرکت‌ها به سازمان‌های امنیتی اجازه دسترسی مستقیم به دستگاه فرد را بدهند، هیچ‌کس ١٠٠‌درصد مطمئن نیست. اما تلگرام تضمین می‌کند که نظارت بر خدماتش غیرممکن است.»دوروف درباره رشد صنعت فناوری با احتیاط سخن می‌گوید: «تصور می‌کنم فیس‌بوک به‌طور گسترده با دولت همکاری می‌کند. مردم از این‌که زندگی‌شان ضبط و ذخیره شود، خسته شده‌اند.»

یک‌میلیون دلار هزینه ماهانه بدون درآمدزایی

اکنون روزانه ٥‌میلیارد پیام از طریق تلگرام رد و بدل می‌شود، اما امنیت تنها دلیل جذابیت این پیام‌رسان نیست. دوروف توضیح می‌دهد: «این تنها برنامه پیام‌رسان در بازار است که با منبع باز ارایه شده است. بنابراین برنامه‌نویسان دیگر تشویق می‌شوند از آن به‌عنوان بستر فعالیت‌های خود استفاده کنند. این امر به آنها کمک می‌کند مثلا برنامه‌های آموزشی برای یادگیری زبان چینی راه بیندازند یا حتی گروه‌های گفت‌وگوی دوستانه بسازند. به نظرم تلگرام ابزاری برای برقراری ارتباط اجتماعی است.»

او تلفن هوشمندش را با صفحه نمایشی که ترک خورده، بیرون می‌آورد و نشان می‌دهد یک برنامه‌نویس طرف سوم چگونه در تعطیلات آخر هفته نمونه یک برنامه دوست‌یابی را در بستر تلگرام ساخته است. به‌طور همزمان ارتباطی میان او با فردی ٣٢ در سن‌پترزبورگ برقرار می‌شود. دوروف می‌گوید: «اگر من بگویم تمایل دارم با این شخص صحبت کنم و او هم تمایل به صحبت داشته باشد، ارتباط میان ما برقرار می‌شود.»

اما درحال حاضر تلگرام هیچ درآمدی ندارد. هزینه‌های تجهیزات، کارمندان و ترافیک اینترنت ماهانه یک‌میلیون دلار از سرمایه دوروف را می‌سوزاند. هرچند او دیدگاهی غیرمعمول درباره پول دارد. در ٢٠١٢ او و همکارانش اسکناس‌های ٥‌هزار روبلی را به شکل موشک در می‌آوردند و از پنجره محل کارشان به بیرون پرتاب می‌کردند که گاهی اوقات به دعوا و زد و خورد در خیابان منجر می‌شد!البته سرمایه‌گذاران خارجی و شرکت‌ها تمایل دارند در تلگرام سرمایه‌گذاری کنند یا آن را بخرند اما دوروف می‌گوید، هنوز آماده نیست با شرکت دیگری همکاری کند. دوروف می‌گوید: «برخی غول‌های فناوری آمریکایی سعی زیادی در درآمدزایی دارند، آنها از کارمندان، مشتریان و رقبای‌شان سوءاستفاده می‌کنند و بعد ثروت را به سازمان خیریه می‌بخشند. دوروف امیدوار است کسب وکارش را توسعه دهد و همزمان به سود جامعه رفتار کند.»

دور زدن قوانین عقب‌افتاده

غذاهای اصلی ما از راه می‌رسند و بحث به جایی می‌رسد که دوروف آن را پروژه قبلی می‌نامد. او بدون آموزش قبلی کدهای خلق بازی‌های کامپیوتری را یادگرفته بود و بنابراین هنگامی که دانشجوی هنرهای آزاد در دانشگاه دولتی سن‌پترزبورگ بود، برنامه یک شبکه اجتماعی را نوشت. در اصل این برنامه بستری بود که دانشجویان در آن سخنرانی‌های استادان را برای دانشجویان غایب به اشتراک می‌گذاشتند. این برنامه بعد شکل و ساختار خاص خود را یافت و چندهزار دانشجو از آن برای ایجاد گروه‌های بحث و گفت‌وگو و به اشتراک گذاشتن تصاویر، بلاگ و پیام‌های خصوصی استفاده می‌کردند. دوروف هنگام فارغ‌التحصیلی در ٢٠٠٦ میلادی تصمیم گرفت آن را به‌عنوان یک کسب‌وکار و ابزاری برای برقراری ارتباط با همکارانش، گسترش دهد. او می‌گوید: «بنابراین برایش نامی متناسب انتخاب کردم.» VKontakte در زبان روسی به معنای در ارتباط بودن و همه چیز را دوباره از نو خلق کردم، تمام کدها، طراح، استراتژی بازاریابی و ... است. مارک (زاکربرگ) خیلی خوش‌شانس بود که در ‌هاروارد درس می‌خواند و در چند هفته اول توانست هم‌اتاقی‌اش را مجاب کند با او همکاری کند. من مجبور شدم همه کارها را از نو خودم انجام بدهم.»

دوروف اعتراف می‌کند که از فیس‌بوک الهام گرفت. در آن زمان فیس‌بوک بسیار سریع در دانشگاه‌های آمریکا گسترش یافت و دوروف به‌طور دقیق نحوه فعالیت آن را بررسی کرد. او هیچ مشکلی در یافتن مهندسان مستعد برای توسعه شبکه نداشت و VKontakte به سرعت محبوب شد. او می‌گوید VKontakte یک بهشت آزادیخواهی در بازار بی‌قانون اینترنت در روسیه بود. می‌توانستید در آن هر کاری انجام بدهید. البته قوانین احمقانه‌ای هم وجود داشت. البته می‌توان با کمک از نیروهای فاسد این قوانین را دور زد که اصولا کار زیاد جالبی نیست. اما وقتی قوانین واقعا احمقانه و عقب‌افتاده هستند و نوآوری را محدود می‌کنند، دور زدن آنها کار چندان بدی نیست.»

اروپای بوروکراتیک و آمریکا درگیر انحصار

در اواخر ٢٠١١ اوضاع کسب‌وکار و سیاست تغییر کرد. در آن زمان ولادیمیر پوتین، نخست‌وزیر وقت روسیه به‌طور واضح اعلام کرد که به ریاست‌جمهوری برمی‌گردد و تظاهرات عظیمی درباره انتخابات اولیه به وجود آمد. به گفته دوروف در آن زمان دولت روسیه ترسیده بود و به‌طور مکرر از VKontakte می‌خواست تا فعالیت حزب مخالف را متوقف کند. دوروف این درخواست‌ها را جدی نگرفت. بیم آن داشت که در رقابت ترافیک اینترنتی به فیس‌بوک و توییتر ببازد. او می‌گوید: «بنابراین آن را مسخره کردم. یک پیام توییتری فرستادم که در آن سگی با سویی‌شرت کلاهدار زبان درازی می‌کرد! همچنین اسکنی از درخواست‌های رسمی را منتشر کردم.»در ‌سال ٢٠١٢ او با انتشار پیامی در توییتر ملی‌گرایان روسیه را خشمگین کرد. او در سالگرد پایان جنگ جهانی دوم نوشت: «استالین در برابر هیتلر از حق خود برای منکوب کردن مردم اتحادیه جماهیر شوروی دفاع کرد». او در ادامه می‌افزاید: تصور می‌کنم این پیام کاملا صحیح است اما شاید زمان آن اشتباه بود. استالین بیشتر از هیتلر مردم را به کام مرگ فرستاد، من به یک اندازه از هر دو آنها متنفرم.

دوروف در تشخیص شرایط موجود بسیار بد عمل کرد. در نتیجه این اشتباه او حمله‌ای بی‌ثمر به آپارتمانش در سن‌پترزبورگ شد. سپس به مجروح کردن یک پلیس در تصادف خیابانی متهم شد. درنهایت او و شریکانش توسط سرمایه‌گذاران طرفدار کرملین خریداری شدند. او می‌گوید VKontakte را فروختم زیرا می‌دانستم این وضع به وجود می‌آید. می‌دانستم هر ملکی که در روسیه داشته باشم، دارایی به حساب نمی‌آید بلکه نوعی تعهد است. با این وجود هنوز هم به‌عنوان یک روسیه‌ای که پدر و مادربزرگش توسط دولت استالین محاکمه شدند، پدربزرگی که به جای دریافت نشان افتخار در جنگ جهانی دوم به اداره کار اجباری فرستاده شد، تفکراتی فلسفی دارد. او می‌داند که امکان داشت اتفاقات بدتری هم برای او بیفتد. او همچنین شرکتش را قبل از پایین آمدن ارزش سهامش فروخت.

پس از آنکه غذاهای اصلی ما تمام می‌شود، منتظر یک چای نعنا می‌مانیم. سعی می‌کنم مسیر گفت‌وگو را به مسائل شخصی‌تری بکشانم، اما او به صراحت می‌گوید:

« ترجیح می‌دهم درباره زندگی شخصی‌ام اظهارنظری نکنم.»

هنگام خروج او یک کلاه بیس‌بال سیاه به سر می‌گذارد. آن را روی سرش صاف می‌کند و با حالتی خجالتی خداحافظی می‌کند و در عصر آفتابی خیابان گم می‌شود. من می‌مانم و اینکه آیا واقعا با فردی از روسیه آینده ملاقات کرده‌ام یا یک یادگاری عجیب و غریب از نسل گذشته آزادیخواهان.

سیاستمدار نیستم اما اسنودن، قهرمان من است

از دوروف می‌پرسم که آیا اعمال «ادوارد اسنودن» را درباره برملا کردن برنامه‌های نظارتی آمریکا و انگلیس تایید می‌کند یا خیر؟ او پاسخ می‌دهد: «مسلما بله. او قهرمان من است. ما هم سن هستیم و به‌نوعی معتقدم کارزار او با سازمان امنیت ملی، جنگ میان نسل‌هاست. دقیقا مقابله کهنه با نو.» دوروف به‌طور حضوری با اسنودن ملاقات نکرده و فقط از طریق ویدیو کنفرانس با او سخن گفته است. او شغلی در تلگرام به اسنودن پیشنهاد کرده بود؛ دعوتی که رد شد. او در ادامه می‌گوید: «هر دولتی که بخواهد خود را دموکرات بنامد باید پذیرای اسنودن باشد و به او اجازه دهد در آن کشور زندگی کند.»او هنوز هم امیدوار است نیروهای استبدادی که در روسیه قدرت دارند، ضعیف‌تر بشوند و نسلی نواندیش‌تر از سیاستمداران وارد بازی شوند. دوروف می‌گوید: «من خودم را یک کارآفرین بخش فناوری می‌دانم نه سیاستمدار یا فیلسوف. من از این‌که ببینم ارزش‌های طرفدار آزادی گسترش می‌یابد، خوشحال می‌شوم اما این ماموریت من نیست.»

به عقیده او حکومت‌های دیگر جهان هم چندان خوشایند نیستند. اتحادیه اروپا یک هیولای بوروکراتیک است که با روبانی قرمز شرکت‌ها را محدود می‌کند و به‌سختی با تغییرات قرن 21 خود را سازگار می‌کند. او اصول بنیادین آمریکا را تقدیر می‌کند اما معتقد است به دلیل سلطه جهانی این کشور، این اصول فاسد شده‌اند.دوروف احساس می‌کند اختلاف میان روسیه و اوکراین بسیار عمیق است اما از اتخاذ جهت همیشه امتناع کرده است. او می‌گوید: «مادرم اوکراینی و پدرم اهل روسیه است. شخصا تصور می‌کنم میان کشورهای مختلف، آنها بیش از بقیه به یکدیگر نزدیک هستند.»او می‌گوید: «می‌توانید شرایطی را تصور کنید که در آن تبلیغات دولتی چنان خوب است که نسل جدید باور می‌کند تمرکزگرایی بهتر از تمرکززدایی است، برنامه‌ریزی بهتر از خلاقیت و بداهه است، قوانین بهتر از آزادی هستند. حدوث این امر را می‌توانم تصور کنم. اما امیدوارم این اتفاق نیفتد.»

شهروند ،شیوا سعیدی- مترجم

نظرات (0) کلیک ها: 1775

از ورشکستگی تا امپراطوری فولاد جهان

اَندرو کارنِگی ( Andrew Carnegie) (‎۱۸۳۵-۱۹۱۹) سرمایه‌دار و نیکوکار اسکاتلندی‌تبار آمریکایی بود. سال ۱۸۴۸، اندرو کارنگی در حالی وارد امریکا شد که چیزی کمتر از ۱ دلار در جیب داشت. اما ۵۳ سال بعد او ثروتمندترین انسان روی زمین بود. او بنیان‌گذار شرکت فولاد کارنگی بود که بعداً به شرکت فولاد ایالات متحده یا یو. اس. استیل تبدیل شد.

کارنگی بیشتر ثروت خود را صرف تأسیس موسسات سودمند همگانی مانند کتاب‌خانه‌ها و مدارس و دانشگاه‌ها (همانند دانشگاه کارنگی ملون) کرد. وی در مدت عمر خود ۳۰۰۰ کتابخانه عمومی (همانند کتابخانه مرکزی سیاتل) تاسیس نمود، و قریب ۳۵۰ میلیون دلار صرف ساخت اماکنی همچون تالار کارنگی و حمایت از برنامه‌های فرهنگی نمود.

 به گفته او:

مردی که ثروتمند بمیرد، بی آبرو مرده‌است. اندوخته‌های مالی تان را هرگز به بازماندگانتان نسپارید، چون بر روی پای خویش نخواهند توانست ایستاد. به هیئت و بنیاد نیز وامگذارید، چون عاقبت بر خلاف خواسته‌هایتان عمل خواهند کرد. ثروتتان را خود وقف کنید، نه بعنوان بخشش و صدقه، بلکه بعنوان هدیه به موسسات عمومی که در خدمت بشریت می‌کوشند.

ثروت او دو برابر مجموع ثروت بیل گیتس و وارن بافت است و این در حالی است که او همه چیز را به عنوان یک مهاجر اسکاتلندی ورشکسته آغاز کرد. نام او اندرو کارنِگی Andrew Carnegie است که 96 سال پیش فوت کرد و رازهای موفقیت خود را افشا کرد.

چگونه او که هیچ پول ، فرصت و ارتباطاتی نداشت تبدیل به ثروتمندترین مرد زمین و صاحب بزرگترین امپراطوری فولاد جهان گشت؟

در اوج قدرتش یک ژورنالیست به نام ناپلئون هیل که به شنیدن داستان موفقیت او علاقه داشت، نزد این مرد ثروتمند رفت. آقای کارنگی در وجود هیل جدیتی دید و بر آن اساس در سال ۱۹۰۸ تصمیم گرفت ثبت و نگارش تمام استراتژی های کسب ثروت و نیز فعالیت های عام المنفعه خود را به او بسپارد. آن دو در کنار هم باعث شکل گیری نوآوری زیادی در ژانر کتاب های کمک-به-خود شدند و بعدها “بیندیش و ثروتمند شو” نوشته ناپلئون هیل، منتشره به سال ۱۹۳۸، تبدیل به یکی از پرفروش ترین کتاب های تمام دوران شد.


وقتی هیل داشت حرفه خود را به عنوان یک نویسنده موفق شروع می کرد، کارنگی به او “۱۰ قانون موفقیت” خودش را گفت.

۱. هدفت را تعیین کن.

یک “نقشه اقدام” تهیه کن و بلافاصله در مسیر آن گام بردار.

۲. یک “مجموعه فوق العاده” شکل بده.

هیل به نقل از کارنگی می گوید “با افرادی تماس بگیر و کار کن که آنچه را تو نداری دارند.”

۳. خارج از حد معمول تلاش کن.

هیل می نویسد: “تلاش بیشتر از آنچه مجبور به آن هستی، تنها چیزی است که ترفیع و ترقی را باعث می شود و افراد را به تو متعهد می کند.”

۴. ایمان عملی را به کار بگیر.

ایمان داشتن به خودت و هدفت باعث می شود با اعتماد به نفس کامل کار کنی.

۵. ابتکار عمل فردی داشته باش.

بدون اینکه دستوری از راه رسیده باشد، کاری را که باید انجام شود، انجام بده.

۶. تخیلت را رها کن.

این جرات را به خودت بده که فراتر از آنچه تا الآن در حوزه کاری ات انجام شده، فکر کنی.

۷. شور و شوق نشان بده.

داشتن یک روش مثبت تو را آماده موفقیت می کند و احترام دیگران را برای ات به ارمغان می آورد.

۸. با لحاظ کردن همه جزئیات فکر کن.

از نظر هیل فکر کردن دقیق یعنی “داشتن توانایی جدا کردن حقایق از تخیلات و استفاده از موارد مربوطه به نفع حل نگرانی ها و مشکلات.”

۹. تلاش خودت را متمرکز کن.

نگذار چیزی ذهنت را از مهمترین وظیفه و ماموریتی که در مقابل داری، منحرف کند.
 
۱۰. از بدبیاری های خود منفعت بساز.

هیل می نویسد: “برای هر عقب گردی در زندگی، یه جهش مساوی با آن وجود دارد.” پس نباید از شکست ها فقط نومیدی توشه کرد.

آقای الکس بانیان Alex Banayan  با صدها ساعت مطالعه برای کشف رازهای موفقیت آقای کارنگی پنج تا از بهترین درس های زندگی او را استخراج کرده که با همدیگر به مرور آنها می پردازیم:

1. از زیر سایه بیا بیرون

یک روز یک مرد جوان وارد دفتر آقای کارنگی شد و با او در باره موفقیتش مصاحبه کرد. کارنگی می توانست با بیان داستان های فقر و فلاکت خود و یا معاملات وحشتناک با راکفلر به جوان پاسخ دهد اما او در باره چیزهای دیگری صحبت کرد.

کارنگی در پاسخ گفت که مهمترین چیز در زندگی او توانایی وی در به دور ریختن مصیبت ها و سختی ها از ذهن و خندیدن در پستی و بلندی های زندگی بوده است. به نظر وی ارزش دیدن زندگی از لنز مثبت نگری بیش از میلیون ها دلار می باشد.

او اینگونه ادامه می دهد : "جوانان باید بدانند که با این طرز نگرش می توانند بهره ببرند چرا که ذهن انسان مانند جسم می تواند از زیر سایه به زیر نور خورشید حرکت کند."

این طرز فکر احساس خوبی به کاروکسب می دهد. با دوری جستن از منفی بافی ،که کمر انسان را خم می کند، کارنگی توانست روی چیزهای مثبت تمرکز کرده، از شکست ها سریع تر رها شده و در جایی که هیچ کس فرصتی نمی دید، او فرصت ها را به خوبی می دید.

از خودت سوال کن: آیا بعضی وقتا غرق در افکار منفی و گفتگو های منفی با خودت نمی شی؟ آیا با نگه داشتن ذهن خودت در سایه و تاریکی، فرصت ها رو از دست نمی دی؟ چقدر کار و کسبت می تونه رشد بیشتری داشته باشه اگه روی یک نوار این جمله را بنویسی و روی میز کارت بگذاری: "ذهنت را به سمت نور خورشید حرکت بده"

2. بهش بگو اون ده هزار دلار رو برا خودت نگه دار

یک بار کارنگی و جی پی مورگانJ.P.Morgan در یک کار و کسب شریک بودند. یک روز مورگان تصمیم به خرید سهم کارنگی گرفت و از او پرسید "چقدر برای آن می خواهی؟" کارنگی گفت که ارزش سهام وی 50 هزار دلار است و 10 هزار دلار هم اضافه بر آن می خواهد که می شود 60 هزار دلار. مورگان شرایط را پذیرفت. اما صبح روز بعد کارنگی یک تماس تلفنی دریافت کرد.

مورگان: "آقای کارنگی! شما اشتباه کردید. بر طبق وضعیت اعتباری شما در شرکت، 10 هزار دلار کم حساب کردید." (مورگان ارزش واقعی سهام کارنگی را 60 هزار دلار حساب کرده بود که با 10 هزار دلار می شد 70 هزار تا) بنا براین مورگان یک چک 70 هزار دلاری برای کارنگی فرستاد. کارنگی در پاسخ به مورگان گفت که "آن 10 هزار دلار اضافی را برای خودت نگه دار." (ارزش کنونی آن 10 هزار دلار طبق تورم آمریکا می شود 130 هزار دلار) اما آقای مورگان در پاسخ به او گفت: "نه متشکرم. من چنین کاری نمی توانم انجام بدهم! "

کارنگی می گه: "وقتی روی این داستان عمیق فکر می کردم، به این حقیقت رسیدم که یک کار و کسب بزرگ بر روی سخت ترین خطوط صداقت و درستکاری بنا می شود." کارنگی از مورگان این درس را آموخت که بهتر است در کوتاه مدت پول را از دست بدهیم اگر این به معنی آنست که شهرت و آوازه در دراز مدت حفظ شود!

به شدت به این فکر کن: آیا کار و کسب تو هر آنچه را که تضمین کننده این اصل : "اعتبار و آبرو قبل از سود می آید" انجام می دهد؟

3. از قانون 90 – 10 پیروی کن

یک ماجرایی هست که زندگی کارنگی را عوض کرد. داستان درباره پیر مردی که زندگی بسیار غم انگیز و تاسف باری را گذرانده می باشد. وقتی مردم شهر برای او دلسوزی می کردند، پیر مرد در پاسخ آنها گفت: "بله، دوستان من، همه آنچه شما گفتید درست است. من یک زندگی طولانی پر از مشکلات داشتم. اما یک حقیقت نادر درباره آنها وجود دارد. 90 درصد آنها اصلا اتفاق نیفتاد!"

درسی که آقای کارنگی از این گفته پیر مرد یاد گرفت این بود که بیشتر مشکلات و "اگر این جور بشه چی می شه ها" یی که ما تصور می کنیم غالبا به طور کل اتفاق نمی افتند! مغز های ما غالبا تمایل به تصور بدترین سناریو ها و عملکرد بر مبنای آنهایی دارند که بیشترشون معمولا به کل اتفاق نمی افتند! حتی اگه اتفاق هم بیافتند به اون بدی که ما تصور می کردیم نیستند!

"امام علی علیه السلام: هرگاه از کاری ترسیدی، خود را بـه کام آن بینداز. زیرا ترس شدید از آن کار، دشوارتر و زیان‌بارتر از اقدام به آن کار است."

با یاد آوری قانون 10 – 90، کارنگی خود را از ترس ناشناخته ها رها کرد و توانست برای رسیدن به موفقیت های ریشه ای و بزرگ خود دست به ریسک های مورد نیاز بزند.

با خودت صادق باش: آیا تو هم گرفتار "اگر این جور بشه چی می شه" ها هستی؟ آیا زندگی تو در صورت پیروی از قانون 10-90 و یادآوری اینکه بیشتر مشکلات اصلا رخ نمی دهند بهتر نمی شود؟ آیا می خواهی همین الان یک تعهد بدی که با این اصل و قانون زندگی خواهی کرد؟

4. روی نور فلاش بپر!

وقتی که کارنگی برای اولین شغل خود استخدام شد، کارفرما از او پرسید زود ترین زمانی که می توانی شروع کنی، کی هست؟ بیشتر آدما در این مواقع درخواست چند هفته برای جابجایی می کنند. اما جواب کارنگی چه بود؟ "من از همین الان کار رو آغاز می کنم"

کارنگی می نویسه: "غنیمت نشمردن فرصت، می تواند یک اشتباه بزرگ باشد. پستی که به من پیشنهاد شد، می توانست یک اتفاقی بیافته و یک پسری دیگه برای انجام اون کار فرستاده می شد.وقتی موقعیت تثبیت شد و در اون کار قرار گرفتم، با خودم گفتم تا زمانی که بتونم در این کار خواهم ماند."

کارنگی در باره این پیشنهاد خیلی فکر نکرد و به جای اینکه آهسته دست بکار شود و تمام فرصت را از دست بدهد، ترجیح داد که سریعا وارد عمل شده و چیزی را که اشتباه باشد را ریسک کند.

و عکس این قانون هم صادق است. وقتی کارنگی به این نتیجه رسید که سهامی را که در یک شرکت دارد دیگر دوست ندارد، به شریکش گفت "همین الان همه سهام ها را بفروش". وقتی شریک او در پاسخ گفت عجله ای برای این کار نیست، کارنگی فریاد زد: "کاری را که گفتم سریع انجام بده!" و در حقیقت کار خوبی کرد چرا که خیلی زود آن شرکت ور شکست.

چند تا فرصت فکر می کنی تا حالا از پیش تو گذشته و تو به سوی آنها خیز بر نداشتی؟ آیا آماده ای مانند کارنگی عمل کنی و پاسخت به فرصت ها این باشه : "همین الان می تونم شروع کنم"؟

5. انگیزه 2.5 دلاری خودت رو پیدا کن

در روزهای آغازین کار، کارنگی یک انعام 2.5 دلاری دریافت کرد. وقتی او انعام دریافتی را جهت کمک به خانواده به پدرو مادر خود داد، می گوید: "هیچ موفقیت پی در پی و یا به رسمیت شناخته شدن و آوازه ای تا به حال این اندازه هیجان و شوق بخشش و کمک آن 2.5 دلار را برای من نداشته است. اون موقعیت برای من یک بهشت بود روی کره زمین! "

و از آنجا به بعد، کارنگی فهمید که می خواهد ثروتمند شود. اما نه برای خودش بلکه او پول درآوردن را برای پدر و مادرش برای اینکه زندگی خوبی داشته باشند، تخیل و تصور کرد.

به محض اینکه کارنگی آن مشوق و انگیزه بیرونی را تشخیص داد، سرعت او بیشتر شد. نکته کلیدی اینست که انگیزه اصلی او کمک به خودش نبود بلکه کمک به کسی غیر از خود او بود.

پس اگر کاری را که می کنی برای پدر و مادرت باشد، یا به جهت کمک کردن به دیگرانی که حتی ممکن است اسم تو را هم ندانند، پس تو هم باید آن مشوق و انگیزه ها را در ذهن خود ایجاد کنی و بپرورانی تا اینکه در سختی های نا گزیر و حتمی سفر موفقیت به یاری تو شتافته و به تو سوخت رسانی کنند.

آیا برای انگیزه 2.5 دلاریت روشن هست که اون کیه؟ برای چه کسی جز خودت می خوای کار کنی؟ اگه هنوز نمی دونی، سعی کن این موضوع را مشخص کنی. اگر هم می دونی اون انگیزه کیه، چگونه می خواهی هر روز آن انگیزه 2.5 دلاری را به خودت یادآوری کنی؟

اندرو کارنگی دلیلی هست برای اینکه اگر سخت کار کنی، ذهنت را بیرون سایه و در روشنایی قرار بدهی، ریسک پذیر باشی، سریع عمل کنی، و شهرت و آوازه بر آمده از سرسختانه ترین صداقت و درستکاری را بسازی، آنگاه به هر چه بخواهی رسی.


گردآوری: گروه تحقیق و توسعه مازند قوطی

نظرات (0) کلیک ها: 1564

"زیر صفر" تا "بالای صد" موفقیت‌های اقتصادی سنگاپور

از بیکاری در سنگاپور کمتر اثری دیده می شود و با تلاش، نرخ بیکاری در آن با 1.6 ششمین کشور جهان در کاهش بیکاری است و قدرت خرید مردم نیز بالاست.

شهر سنگاپور پنجاهمین سالگرد استقلال و تولد خود و موفقیت های اقتصادی و مبارزه با فقر را با حضور مقامات و مردم و با اجرای نمایش های ویژه و آتش بازی جشن گرفت.

سنگاپور جزیره ای با مساحت 718 کیلومتر مربع در جنوب شرق آسیا، مستعمره کشورهایی چون انگلیس، ژاپن و مالزی و پاتوق دزدان دریایی، روزگاری در فقر و فلاکت آنچنان غوطه ور بود که دولت مالزی توان اداره و تامین امنیت و معیشت آنرا نداشت.

مردم این جزیره اکنون و در پایان نیم قرن تلاش و مدیریت منسجم، موفقیت های اقتصادی و مبارزه با فقر را جشن گرفتند، چون این پاتوق دزدان دریایی اکنون به نمونه بارزی از جوامع مترقی و پیشرفته تبدیل شده است.

جدائی سنگاپور از مالزی که با حمایت و قیمومیت انگلیس محقق شد، بدون کوچکترین حادثه و خشونت در نهم اگوست سال 1965 به وقوع پیوست.

لی کوان یو افسر نظامی چینی تبار و گروهی از همقطاران و مشاوران غیرنظامی وی در حالی مسئولیت هدایت جامعه فقیر رانده شده را برعهده گرفتند که حتی آب آشامیدنی مردم را نیز نمی توانستند تأمین کنند.

ترکیب متفاوت نژادی در سنگاپور متشکل از اقلیت های چینی، مالایی، هندی نه تنها موجب تفرقه و کشمکش بین آنها نشد، بلکه مدیریت درست، اتحاد و انسجام را آنچنان در تربیت و ضمیر مردم القا کرد که می توان به عنوان زیرساخت و اساس برنامه های تحول این جزیره از آن یاد کرد.

بریتانیا نیز سال 1971 یعنی شش سال پس از استقلال سنگاپور نیروهای خود را از این جزیره خارج کرد و درست دو سال بعد بحران نفت و انرژی موجب وخیم شدن وضعیت کشورهای جنوب آسیا (سارک) شد و با اندک فاصله ای بحران پولی جهانی بر نابسامانی اوضاع افزود.

در این شرایط چند کشوری که جمهوری تازه استقلال یافته سنگاپور را به رسمیت شناخته و باب روابط سیاسی و تجاری را با آن گشوده بودند خود نیز در مشکلات اقتصادی و نیازهای حیاتی گرفتار شده و مسایل خود را داشتند، اما سنگاپوری ها از فرهنگ سازی شروع کرده و در نخستین مرحله با فرهنگ سازی، گذرگاه آبی ناامن را به بندری مطمئن برای باراندازی و جذب ثروت وسرمایه تبدل کردند.

طی ماه های گذشته رسانه های سنگاپور در پنجاهمین سالگرد استقلال این جزیره در قالب مطلب و تصاویر به مقایسه امروز با گذشته این جزیره جنوب شرق آسیا می پردازند. تصاویری که نشانگر تبدیل کلبه های مخروبه و محصور در علفزارهای بی نظم و ترتیب، به شهری بسیار زیبا، مدرن و هوشمند است.

این سرزمین با پنج میلیون و 400 هزار نفر جمعیت سال گذشته توانست سه برابر جمعیت یعنی 15 میلیون و 400 هزار گردشگر جذب کند.

لی هسین لونگ نخست وزیر سنگاپور روز گذشته در پنجاهمین سالگرد استقلال نتوانست اشاره به وضعیت بغرنج و فلاکت بار دوران آغازین استقلال نکند و با ذکر شواهدی، گفت حق مردم سنگاپور است که بزرگترین جشن خود را برگزار کنند، زیرا در این سالها از جزیره ای محروم و عقب مانده و جهان سومی به کشوری پیشرفته، توسعه یافته و نمونه تبدیل شده است.

وی گفت: امروز دراین جامعه تفاوتی بین گروه های نژادی چینی، هندی، مالائی و اوراسیائی نیست. یقه سفید و یقه آبی در تمام مزیت ها از حقوق و امتیاز عادلانه برخوردارند و هر فردی می تواند تا هرجا که می خواهد و می کوشد پیشرفت کند. راه آینده به روی همگان باز است.

لی هسین لونگ که از تالار قدیمی موسیقی ویکتوریا، همانجایی که پدرش به عنوان بنیانگذار و معمار نوین سنگاپور در چنین روزی تاسیس حزب اقدام خلق را اعلام و سرود استقلال سرداده شد سخن می گفت، تاکید کرد مردم سنگاپور اکنون به گذشته خود نگاه می کنند و به سفری که در طول زمان پیموده است. ملت ما برای راهی که 50 سال پیموده به خود می بالد.

وی گفت: من از مردم می خواهم با امید، ابتکار و خلاقیتی بیش از گذشته، به راهی که شاید خیلی روشن نیست و باید ما آنرا ترسیم کنیم بیشتر نگاه کنند.

رتبه های سنگاپور در اقتصاد جهانی

سنگاپور اکنون با 5.6 امتیاز برای چهارمین سال پیاپی بعد از سوییس با 5.7 امتیاز در رتبه دوم جهانی رقابت پذیری اقتصادی جهان قرار گرفته است.

سنگاپور پس از 50 سال تلاش اکنون در رتبه نخست وضع قوانین و آسان سازی و تسهیل شرایط برای تجارت و حراست از حقوق مالکیت معنوی قرار دارد و رتبه دوم سرمایه گذاری سرانه بین المللی را کسب کرده است.

سنگاپور از نظر امکان تهیه گزارش و دسترسی به اطلاعات اقتصادی در جایگاه نخست جهان است، اما از نظر هزینه زندگی دومین شهر گران جهان محسوب می شود، هر چند شهروندان از رفاه برخوردارند.

این دولت – شهر کوچک در پنجاهمین سالگرد استقلال از نظر بدهی خارجی در جایگاه 65 از بین 202 کشور جهان قرار دارد و رتبه دهم را در میان 121 کشور در پشتوانه ارز خارجی یدک می کشد.

با فرهنگ سازی اکنون سنگاپور سومین کشور پاک در بین کم فسادترین کشورهای جهان بعد از نیوزیلند و فنلاند است و نرخ رشد تولید ناخالص داخلی آن از بین 180 کشور 43 جهان است.

از بیکاری در سنگاپور کمتر اثری دیده می شود و با تلاش، نرخ بیکاری در آن با 1.6 ششمین کشور جهان در کاهش بیکاری است و قدرت خرید مردم نیز بالاست.

براساس آمار، سنگاپور رتبه چهارم در شاخص برابری قدرت خرید سرانه را با بیش از 88 هزار دلار آمریکا یدک می کشد.

سازمان تجارت جهانی این دولت – شهر کوچک را سال گذشته میلادی چهاردهمین صادرکننده و پانزدهمین واردکننده بزرگ جهان اعلام کرد.

برای جشن گرفتن این پیشرفت، سنگاپور برای نخستین بار از سال 1969 از رهبران جهان در مراسم استقلال دعوت کرد و نجیب تون رزاق نخست وزیر مالزی، حسن البولیکا سلطان برونئی، چان اوچا نخست وزیر تایلند و نمایندگان دیگری از 18 کشور در این آیین شرکت داشتند.

 

منبع: ایرنا

نظرات (0) کلیک ها: 1555

خبرنامه

سنجش رضایت مشتری

پیشنهاد فروش به مازند قوطی

رتبه الکساپست الکترونیک:

info@mazandcan.com

mazandcan@gmail.com

خبرنامه 

تماس با ما

تلفن: 35722830-011

فكس: 35722831-011

همراه: 6244-730-0911

همراه: 1510-220-0910

همراه: 2025-220-0910