مازند قوطی

.
دوشنبه 29 بهمن 1397.
تاریخ شمسی :
الإثنين 13 جماد ثاني 1440.
تاریخ قمری :
Feb 18 2019.
تاریخ میلادی :

معرفي بسته بندي فلزي

نويسنده: ليلا عرفان منش

مقدمه

صنعت بسته بندي به عنوان يکي از مهمترين و تعيين کننده ترين عوامل موثر در بازارهاي جهاني و به لحاظ دارا بودن ويژگيهاي خاص در زمينه هاي گوناگون و فراهم نمودن امکان ذخيره سازي فرآورده هاي کشاورزي و غذايي در مقطع زماني خاص و در مواقع بحراني همواره انگيزه ي لازم جهت صرف وقت و هزينه هاي بالا را دارد.

از آنجا که بسته بندي تکنولوژي لازم براي حفظ و نگهداري سلامت کالا در مقابل خطرات گوناگون٬ مهمتر از همه فساد٬ را دارا مي باشد٬ لذا با توجه به اصول علمي و با در نظرگرفتن ويژگيهاي کالاي مورد بسته بندي٬ بايد صنعتي به کار گرفته شود که محصول بسته بندي شده پس از طي مراحل مختلف حرارتي٬ نگهداري و حمل و نقل٬ کاملاً سالم و با حفظ ارزشهاي غذايي خود به دست مصرف کننده برسد که در هر مورد بايد بسته بندي خصوصيات خاص خود را داشته باشد٬ که در اين مسير نياز به بسته هاي مقاوم و بهتر منجر به پيدايش و توسعه ظروف فلزي گرديد.

در تقسيم بندي٬ بسته بندي به گواهي آمارهاي موجود٬ بسته بندي فلزي را مي توان يکي از مهمترين شاخه هاي بسته بندي تلقي کرد.

در بخشي از گزارشي که توسط انستيتو توليد کنندگان قوطي(CMI) با بررسي نقطه نظرات 1000 آمريکايي انجام شده است: %88 مردم آمريکا اذعان نموده اند که بسته بندي سنتي مورد علاقه آنها شامل به ترتيب بسته بندي فلزي٬ شيشه اي و پلاستيک است و %60 قوطي هاي فلزي را بر بسته بنديهاي جديد امروزي ترجيح داده اند. از آنجا که قوطي فلزي نسبت به ساير انواع بسته بندي امکان حفظ مواد غذايي در طولاني مدت٬ بدون کمک نگهدارنده ها را دارد٬لذا قوطي فلزي با %68 محبوبيت به عنوان شايع ترين نوع بسته بندي شناخته شده اند.


بسته بندي فلزي خوراکي ها

امروزه ظروف فلزي به عنوان بخشي از بسته بندي مواد خوراکي در اشکال مختلف با زندگي روزمره مردم عجين بوده و تمام افراد جامعه در اکثر مصارف روزانه خود با يک يا چند شکل مختلف آن روبرو مي باشند.

به طور کلي و اصطلاحاً بسته بندي فلزي اشکال مختلف دارد مانند قوطي کنسرو٬ قوطي نوشابه٬ قوطي آئروسل٬ تيوپ آلومينيومي٬ اسپري ها٬ قوطي هاي رنگ٬ محصولات پزشکي٬ بسته بندي مواد شيميايي٬ قوطي هاي روغنهاي غذايي و صنعتي٬ بشکه ها٬ گالن ها و... که ورقهاي فولادي و ورقهاي آلومينيومي عمده ترين مواد اوليه اين صنعت مي باشد.

ورقهاي فولادي مصرفي در صنعت بسته بندي موادغذايي پوششي از جنس قلع با ضخامتي مشخص در هر دو طرف ورق را دارند و در ساير موارد ورقهاي آلومينيومي و فولادي هر دو به منظور محافظت ديواره ظرف فلزي و محتوي آن پوششي پليمري به نام لاک در سطوح داخلي دارند که نوع لاک وابسته به نوع محتوي ظرف بسته بندي متفاوت است.

گزارش Landell Mills اعلام مي کند که 61% قوطي هاي فولادي و 6% قوطي هاي آلومينيومي به منظور بسته بندي مواد غذايي به کار برده مي شوند و بررسي دقيق آماري نشان مي دهد که سبزيجات %٬30 غذاي حيوانات %٬23 غذاهاي آماده %13 و ماهي %11 سهم بسته بندي فلزي را به خود اختصاص داده اند.

مزايا و معايب بسته بندي فلزي

قوطي هاي فلزي با وجود وسعت مصرف و گستردگي توسعه داراي مزايا و معايبي هستند.

مزايا

1- بسته بندي فلزي محيطي غير قابل نفوذ و محافظت عالي از خواص مواد غذايي (حفظ بو٬ طعم٬ رنگ و ارزش غذايي مواد براي مدت طولاني) ايجاد مي کند.

2- قابليت نگهداري کامل مواد در حالتهاي جامد٬ مايع و گازها.

3- مقاومت و استحکام بالا در برابر حرارت.

4- دوام و استحکام مکانيکي خوبي در حمل و نقل و انبارکردن.

5- قابليت تهيه با سايز و فرم هاي دلخواه و متنوع.

6- ايجاد تسهيلات خاص نظير جابه جايي در خط توليد به وسيله خاصيت مغناطيسي.

7- قابليت بازيافت و عدم آلودگي محيط زيست را دارد.

معايب

1- حمل و نقل و انبارداري قوطي هاي خالي حجم زيادي اشغال مي کند.
2- انبار قوطي ها بايستي عاري از بجار و رطوبت باشد.
3- ساخت قوطي فلزي نياز به تکنولوژي ويژه و دانش فني بالا دارد.

بازرسي ظاهري و چگونگي نگهداري بسته بندي فلزي

1- زنگ زدگي: در سطوح داخلي و خارجي قوطي باعث سوراخ شدن قوطي مي شود و موجبات فساد محتوي آن را فراهم مي کند٬ که به علت نگهداري طولاني مدت در مناطق مرطوب٬ سرد کردن بيش از حد قوطي ها و تعريق آنها و... مي باشد.

2- تورم قوطي: گاهي منجر به انفجار قوطي مي شود و در بعضي موارد باعث نشتي درزهاي قوطي مي شود که علتهاي متفاوتي دارد اما خطرناک ترين آنها فساد ميکروبي آن مي باشد٬ يخ زدگي محتوي آن٬ تغييرات جوي درمحل توليد و مصرف٬ واکنشهاي شيميايي بين جدار قوطي و اسيدهاي آلي موجود در غذا و... از ديگر دلايل آن مي باشند.

3- buckling: شکل طبيعي قوطي به صورتي کج از بين رفته و امکان ايجاد نشتي در درزهاي بدنه٬ سر و کف قوطي افزايش مي يابد.

4- چين خوردگي: معمولاً در سر يا کف و در انتهاي دو طرف ديواره ايجاد مي شود که اندازه گيري آن بصري بوده و وسيله ي دقيقي به منظور اندازه گيري آن وجود ندارد٬ اما چين خوردگي نبايد در حدي باشد که نشتي ايجاد کند.

5- Dreep٬ Vee٬ Lip: که به شکل انحناي عميق٬ به شکل V و يا لب در محل اتصال سر يا کف به قوطي و در اثر نقص ماشين درب بندي ايجاد مي شود که باعث نشتي مي شود.

6- تورفتگي بدنه: اگر شيبي در درز بدنه حاصل شود٬ موجب باز شدن درز و نفوذ عوامل فساد به داخل قوطي مي گردد که با پارگي در ناحيه ي برچسب يا Leible ديده مي شود.

7- دواير متحدالمرکز: که در سر و کف قوطي و گاهاً در ديواره ها که حالت ارتجاعي به قوطي داده و باعث افزايش استحکام قوطي مي شود.

8- نشانه گذاري کف قوطي: توسط سازنده ي قوطي انجام مي شود ودر ان نوع لاک توسط سازنده قوطي مشخص شده و بايد هماهنگ با غذاي محتوي آن باشد.

نوع لاک A: مقاوم در محيطهاي اسيدي(مرکبات گوجه فرنگي آلوقرمز توت فرنگي و...)

نوع لاک B: مقاوم در محيطهاي غيراسيدي و غيرخورنده(پنير و...)

نوع لاک C: مقاوم در محيطهاي گوگردي(مانند گوشت٬ ماهي٬ لوبيا٬ نخود سبز و...)


منابع و مآخذ:
www.cancentral.com
radeT atencentrco & Iranian fruit juice
علم بسته بندي فلزي
مجموعه مقاله هاي همايش توليد و مصرف ورق قلع اندود در کشور
گردآوری : شبکه تخصصی ایطرح
مجله فناوري و توسعه صنعت بسته بندي

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

خبرنامه

سنجش رضایت مشتری

پیشنهاد فروش به مازند قوطی

رتبه الکساپست الکترونیک:

info@mazandcan.com

mazandcan@gmail.com

خبرنامه 

تماس با ما

تلفن: 35722830-011

فكس: 35722831-011

همراه: 6244-730-0911

همراه: 1510-220-0910

همراه: 2025-220-0910